Elsősorban veseműködés javítására szolgál, vízhajtó hatása kísérletileg igazolt. Vesekövet, vesehomokot lehet vele elhajtani, mindenféle húgyúti fertőzést megszüntetni.
Szilícium és szerves ásvány tartalma miatt kiváló tonizáló, erősítő hatású.
Csontritkulás esetén porrá őrölve kell fogyasztani. Jó vérzéscsillapító orrvérzés, tüdővérzés, bőséges havivérzés esetén.
Általános tisztítója a szervezetnek, segít a lerakódott zsírok oldásában, ezért fogyasztó hatása is van. Tüdőbajra is ajánlják. Köszvény, reuma esetén is alkalmazzák. Fogszuvasodást is meg lehet vele előzni
Felhasználása:
Teát 2-3 perces főzéssel készítünk belőle 2, 5 dl vízzel és egy csapott evőkanál teafűvel.
Veseproblémákra, vesehomok hajtásra, húgyúti gyulladásra napi 3 csészével kell inni étkezés előtt. Ez a kúra semmiképp se tartson tovább 6 hétnél, utána egy szintén 6 hetes szünetet kell tartani, majd újra lehet kezdeni fogyasztását.
Máj-és epebántalmakra magában ne használjuk, de ilyen jellegű keverékeknek ¼ részben lehet alkotóeleme. Vérzéscsillapításra, köszvényre, reumára napi 1-2 csészével igyunk.
A bogáncsgyökér hatása a szervezetre
A növény gyökerét hasznosítják fel gyógyászati célokra. Csökkenti az epe és a máj túltermelődését, ezáltal lassítja az emésztést is. A nyálkahártyák kiszáradásával járó gyulladások enyhítésére is kiváló. A bogáncsgyökér főzet izzasztó, vizelethajtó, vesetisztító és kőoldó. Megfázásra is rendkívül hatékony, főleg torokgyulladás ellen öblögetéssel. Csökkenti a pajzsmirigy túlműködését. A bőrbetegségekre, mint például ekcéma, fekélyes sebek, gyulladások vagy sömör ellen borogatásként is nagyon hatékony. Olajos készítményét hajápolásra is javallott. A bogáncsgyökér rendkívül jó a negatív indulatok kezelésére, enyhíti a dühöt, agressziót és haragot. Mind ezáltal a kitartást is erősíti. Két évesnél fiatalabbnak azonban nem adható.
Gyógyteák, gyógynövény teák
A gyógyteák azon növényekből összeállított teakeverékek, melyekből teát főzve egyes betegségek tüneteit csillapíthatjuk, illetve gyógyulhatunk fel belőlük. A különböző gyógynövények több eltérő hatású hatóanyagot is tartalmazhatnak, ezért egy-egy gyógynövény többféle betegség kezelésére is alkalmas lehet. A gyógynövények fogyasztása során fontos a szabályos időközönkénti ismétlődés elve, mert az emberi szervezet is ciklusosan működik. Ez azt jelenti, hogy szabályos időközönként szüneteltetni kell a kúrát. A tea fogyasztása csak akkor lesz eredményes, ha azt következetesen és kitartóan végzik megfelelő adagolás és táplálkozás mellett. Az egykomponensű gyógyteák és gyógytea keverékek olyan termékek, amelyeknek alapanyaga kizárólag a gyógynövény hatásos része. A bio teák olyan gyógynövény alapú teák, melyek megfelelnek a bio termékekre vonatkozó minden előírásnak termőhely, begyűjtés, talajvédés-kártevő-mentesítés, feldolgozás, raktározás tekintetében és mindezt szigorú dokumentációval igazolják. Az élvezeti teák olyan teakeverékek, amelyek alapanyaga a gyógynövény hatásos része, de élvezeti értékét temészetes vagy természetazonos anyagokkal fokozták.
A csalán gyógyító hatásai
Méregtelenítő, valamint húgyúti bántalmak, köszvény reuma és ödéma elleni keverékekben mindig helyt kap. Remek vitamin- és ásványianyag-pótló, ezért immunerősítésre, vérképzés elősegítésére, betegség utáni lábadózás gyorsítására is jól alkalmazható. Serkenti a tejválasztást. Cukorbetegek számára is kedvező. A gyöktörzs kivonatával fejproblémákra, és prosztatabetegségeket kezelnek. A csalán a szénanátha tüneteinek is egyik jól bevált ellenszere. A pollenre és más allergénekre reagálva az allergiás szervezet egy gyulladást okozó vegyületet, hisztamint termel, amelynek hatására orrdugulás és könnyezés lép fel. A csalánban viszont egy quercetin nevezetű flavonoid található, amely képes meggátolni a hisztamin termelődését.