-
Az Ön bevásárlókosara még üres!
Ásványi anyagokra a szervezetünknek folyamatosan szüksége van. Egy jól összeválogatott, változatos étrend gondoskodhat a megfelelő mennyiségről, de sokan nem szánnak elég időt erre, így a táplálkozás során nem jut a szervezet mindenből a megfelelő mennyiséghez. Erre még jöhet még egy téli hónap, amikor kevés a friss áru és sokkal több a vírusos megbetegedés. Ilyenkor nem csupán a vitaminok megfelelő pótlásáról kell fokozottan gondoskodnunk, hanem az ásványi anyagok és nyomelemek beviteléről is.
Természetesen nem kell a patikába rohannunk, ha vitaminokkal és ásványi anyagokkal szeretnénk feltölteni a szervezetünket. Számos webáruház foglalkozik állítmánykiegészítőkkel és vitaminokkal, ahonnan az otthonunk kényelméből tudjunk megrendelni, amire szükségünk van. Mindenből találhatunk olcsóbb és drágább megoldást, a választást a hozzászólások és vélemények is megkönnyíthetik. Az online rendelés közben akciókra is bukkanhatunk, és nem kell lejárni a lábunk több bolt és patika felkeresése közben, hogy mindent be tudjunk szerezni. De mik a legfontosabbak, amikor érdemes beszereznünk?
Az idegrendszer normális működésében fontos szerepet kapnak a magnézium és a szelén. A magnézium a szorongás, és izomfeszültség csökkentésében játszik fontos szerepet, de a vérnyomást is jótékonyan tudja befolyásolni. A szelén antioxidáns vitaminokkal együtt a központi idegrendszer állapotát, az idegsejtek működését tudja javítani. A nátrium és a kálium a sav-bázis egyensúly és a folyadékterek fenntartásában, valamint az ideg- és izomműködésben játszik fontos szerepet, valamint glükóz és az aminosavak szállításában.
A jód a pajzsmirigyhormonok alkotója, fontos szerepe van az anyagcsere, a növekedés és az idegrendszer működésének megfelelő szabályozásában. A hiánya elhízással és anyagcserezavarokkal járhat. A vas legfőbb feladata az oxigén és szén-dioxid szállításában van, hiánya komoly szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. A króm, a cink, és a mangán pedig a szénhidrát-anyagcserében játszik fontos szerepet. Ezek azok az elemek, amiknek a bevitelére érdemes odafigyelnünk, hiszen számos betegséget tudunk a megfelelő mennyiségek bevitelével megelőzni.
Természetesen ezek az ásványi anyagok és nyomelemeket a táplálkozás során is be tudjuk vinni a szervezetbe, hiszen a húsok, halak és zöldségek tartalmazzák ezeket. Ugyanakkor a nem megfelelő felhasználás során veszíthetnek a tápanyagtartalmukból, így érdemes külső forrásból pótolni ezeket az anyagokat. Nem véletlenül van azonban a dobozokon az instrukció, hogy mikor és hogyan érdemes szedni ezeket. Nem tűnhet fontosnak, hogy evés előtt vagy után kapunk be egy szem vitamint, pedig valójában tényleg nem mindegy.
Például nem célszerű joghurttal kezdeni a reggelit, aztán utána bevenni bármit, hiszen a joghurt ilyenkor jól bevonja a nyálkahártyát, és úgysem jut át rajta semmi, tehát hiába vesszük be a vitaminokat vagy az ásványi anyagokat. Szintén rossz döntés a magnéziumot étkezés után bevenni, mivel megköti a gyomorsavat, ezzel gátolhatja az emésztés, ami puffadáshoz vezethet. A vas nagy mennyiségű bevétele éhgyomorra émelygést okozhat. Ezek az információk persze nem azért vannak, hogy elrettenjünk az ásványi anyagok és vitaminok szedésétől, hanem arra, hogy a lehető legtöbb tudjon belőlük hasznosulni a szervezetben.