Egészséges
A hüvelyesek, így babfélék is nagyon táplálóak: fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat tartalmaznak. Többszörös gyógyító tulajdonsággal is rendelkeznek. A babfélékben lévő fehérje elősegíti a kiegyensúlyozott szexuális életet, és a test, különösen az agy helyes fejlődését. A keleti gyógyászat szerint a bab, jótékonyan hat a veseműködésre. Minden babféle vízhajtó és szárít is.
A bab fehérjében, valamint rostokban gazdag élelmiszer-nyersanyag. Az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés szerves részévé kellene, hogy váljon. Válassza minél többször ön is! A szervezetünkben lassabban emésztődik, így a teltségérzet hosszabban megmarad az elfogyasztása után. Bár a szénhidráttartalma magas, de a jelentős élelmirost-tartalma miatt fogyasztása nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Magas antioxidáns-tartalma segít egyes rák- és idegrendszeri betegségek megelőzésében. Ásványi anyagai közül jelentős például a molibdén-, a vas-, és a mangántartalma. Ez utóbbi nyomelem fontos szerepet játszik abban, hogy szervezetünk meg tudja semmisíteni a szabad gyököket. A bab remek forrása a B-vitaminoknak, a foszfornak, a káliumnak és a magnéziumnak.
Gázos
A legtöbb embernek a babfélékről a gázosodás jut eszébe és sokan talán emiatt a kellemetlen „mellékhatás” miatt mondanak le az egészséges és rendkívül jótékony babfélék fogyasztásáról.
Sokan nehezen vagy egyáltalán nem tudják megemészteni a babféléket. Ennek egyik oka a babhéj, de sokszor a haspuffadás és a gázosodás okozója, a helytelen társítás, például: kerülendő a bab és káposztafélék egy étkezésen belüli fogyasztása!
A gázképződésért szintén felelős emészthetetlen oligoszacharidoktól is megszabadulhatunk, és a babos ételekről sem kell lemondanunk, ha kellően hosszasan áztatjuk a főzés előtt a szemeket. Fontos: ne az áztatóvízbe tegyük fel főni a babot! Azt öntsük ki. Friss tiszta vízben főzzük meg a beáztatott babot. Az áztatási idő tapasztalatoktól függően és babfajtától függően eltérő lehet: minimum fél- egy nap.
Sokat segít a babfélék emésztésében a római kömény, citromfű, édeskömény, koriander, kakukkfű, bazsalikom, tárkony. Ezek a fűszerek igen kellemes karakteres ízt is adnak az ételnek.
További tipp: könnyebb a babfélék emésztése, ha egy kis darab tengeri algával főzzük együtt őket, de az olajok is jobban emészthetővé teszik a babféléket.
Fűszeres
A bab ízesítetlen is nagyon kellemes aromájú, kifejezetten nem tolakodó, de jellegzetes. Ha mégis fűszereznénk, a babos ételek ízesítéséhez a tapasztalatok szerint az alábbi fűszerek illenek leginkább: babérlevél, bazsalikom, rozmaring, borsikafű, gyömbér, fokhagyma, kapor, majoránna, petrezselyemgyökér, pirospaprika, tárkony, lestyán.
Receptes
Merjen kreatív lenni, édességekben, krémekben, lepényekben, salátákban is gondolkodni, ha babról, - ebben az esetben a csodálatos lila salátababról- van szó. Belegondolt? Sokan rácsodálkoznak, hogy a hagyományos levesen és főzeléken kívül mások, más népek, más gasztronómiai kultúrák mennyiféleképpen fogyasztják a babot. Kísérletezzünk! Kutassunk receptek után, ötleteljünk a konyhánkban. A puhára főzött salátabab rengeteg recepthez felhasználható és nagyon sokféle módon elkészíthető sülve vagy főve, serpenyőben, sütőben, passzírozva, vagy egészben hagyva, fehér és vörös húsok mellé köretként. Mint azt az elnevezése is sugallja, salátákhoz egészen kiváló választás. Néhány fantáziabeindító tipp kell? Próbálja ki például így: a babsalátát ropogósan, görög babsaláta módra, babsalátát balzsamecettel, joghurtos öntettel, majonézes-krumplis babsalátaként, pikánsan fűszerezve, virslivel, vagy olaszosan paradicsomos-bazsalikomos öntettel!