Bio Az útifű maghéj, más nével az ispaghula, isabgol vagy psyllium a plantago ovata cserje magjainak héját jelenti, amely Indiában és Pakisztánban őshonos. Az útifű maghéj egy rostanyag, ami vízben oldódik és nyálkás gélt képez.
Az útifű maghéj egy emészthetetlen anyag, ami kiváló élelmi rost forrás tehát. Leggyakrabban arra használják, hogy ezzel enyhítsék a székrekedést vagy a hasmenés tüneteit, illetve, hogy kezeljék az irritábilis bélszindrómát. Az emberek rendszeres étrend kiegészítőként is használják az útifű maghéjat, amivel így szinten lehet tartani a glikémiás indexet is. Az útifű maghéj nem egy állandó térfogatú szilárd anyag, ami a bél bármilyen betegsége esetében is a segítségünkre lehet.
Néhány újabb kutatás kimutatta, hogy az útifű maghéj csökkenti a koleszterinszintet és hatékonyan képes szinten tartani a cukorbetegséget is. Egyéb felhasználási módja közé tartozik a gluténmentes sütés, mivel itt is képesek összetapadni a szemek, ezért segít abban, hogy a kenyér vagy tésta kevésbé porhanyós legyen, ami általában komoly baj a gluténmentes lisztek esetében.
Az útifű maghéjat természetes állapotában is fel lehet használni, de szárítva, aprítva vagy porítva könnyebb fogyasztani. Teljesen mindegy azonban, hogy milyen formában használjuk ezt az anyagot, az a fontos, hogy mindig alaposan elkeverjük azt vízzel vagy más folyadékkal. Az útifű maghéj kapszula formájában is kapható. A vény nélkül kapható hashajtókban és rost kiegészítőkben is megtaláljuk az útifű maghéjat, sokuk esetében ez a kiegészítő a fő összetevő.
Az útifű maghéjat gyakran használják hordozóanyagként is, mivel magas a rosttartalma, és viszonylag igen könnyen felvesz bármilyen folyadékot, ezért jól lehet elegyíteni bizonyos hatóanyagokat benne. Az amerikai Food and Drug Administration (FDA) is elismerte már az útifű maghéj előnyeit, kimondta ugyanis, hogy ez a rost képes csökkenteni a koszorúér betegségek kockázatát, illetve a cukorbetegséget is szinten tudja tartani.
A paleós kenyereknél, péksüteményeknél előfordulhat, hogy a tésztájuk vizes lesz. Az útifű maghéj az a konyhai ‘csodaszer’, amely használatával ez a probléma megszüntethető.
" style="box-sizing: border-box; color: rgb(254, 208, 2); cursor: pointer;">Útifű maghéj (liszt) (Psyllium Husk), 200 g
Magas rost tartalma miatt fogyasztják.
Tápanyagtartalom (100g-ban)
Kalória (kJ / kcal) 798 / 190
A fehérjéket úgynevezett aminosavak alkotják, ezekből az emberi szervezetben húszféle fordul elő. Közülük tízet saját magunk is képesek vagyunk előállítani szintézissel, a másik tízet viszont nem, de mivel az élethez szükségesek, ezért a táplálkozásunkkal kell bevinni őket. Ezeket hívjuk esszenciális aminosavaknak, azokat a fehérjéket pedig, amelyek ezt a tizet is tartalmazzák, teljes értékű fehérjéknek. Ebből következik, hogy amelyek nem, azok nem teljes értékű fehérjék, de az nem, hogy ezek "másodrangú" fehérjeforrások lennének. A teljes értékű fehérjéket állati eredetű élelmiszereinkben találhatjuk meg, a nem teljeseket pedig a növényiekben.
A fehérjék (proteinek) a legfőbb étrendkiegészítői minden sportolónak. A napi fehérjebevitel növelése az edzéssel kombinálva segíti az izmok növekedését és regenerálódását. A fő funkciójuk az izomépítés, de ezen kívül több másik funkciójuk is van, például az izomtömeg védelme a diéták alatt, az immunrendszer helyes működése, a test hidratálásának helyes szabályozása, a vér helyes pH értékének megőrzése, szénhidrát hiánynál mint energiaforrás, a hormontermelés egyensúlyának megtartása.
Fehérjében kifejezetten gazdag élelmiszereink a húsok és húsfélék, valamint a tej és tejtermékek.
" style="box-sizing: border-box; color: rgb(254, 208, 2); cursor: pointer;">Fehérje (g / 100g)
1,9 g
Szénhidrát/Cukor (g / 100g) 1,7 g
Zsír/Telített zsír (g / 100g) 0,6 g
Rost (g / 100g) 85,0 g