A citrom illóolajat a citromfélék
családjába (Rutaceae) tartozó európai citromfa (Citrus limon, syn.: Citrus medica ssp. limonum) gyümölcsének héjából préseléssel (majd ezt követő szűréssel és centrifugálással), vagy vízgőzdesztillációval nyerik ki.
A citrom illóolaj erős fertőtlenítő hatással rendelkezik a légtérbe párologtatva. A Citrom illóolaj párologtatássával megelőzhetők az olyan légúti fertőzések, mint az influenza, mivel már a légtérben elpusztítja ezeket a kórokozókat.
Az illóolaj színe halványsárga vagy halványzöld, friss, citromhéjra emlékeztető illatú. Főbb alkotórészei a limonén (60-80%), a ?-pinén és a ?-terpinén (10%), valamint a bergaptén (0,15-0,25%). Jellemző illatát a gerániál (citrál A) és a nerál (citrál B) adja (3-5%).
A citrom héja tartalmazza az illóolajat, amit hidegen sajtolás módszerével vonnak ki belőle.
A héj illóolaj tartalma 1,5%, ami azt jelenti, hogy 1 kg citrom olaj előállításához 60-70 kg citromhéj szükséges. (Ez körülbelül 3000 db gyümölcs héja.)
Ajánlás: párologtatás, száraz inhaláció, arc gőzölésére, zsíros bőr kezelésére, frissítő aromafürdő, szauna, bőrápolásra, bedörzsölőnek, frissítő masszázs, zsíros, korpás haj ápolása
Jól keverhető az alábbi olajokkal: eukaliptusz, geránium, ilang-ilang, levendula, narancs, római kamilla, borsmenta.
Citrom illóolaj a szépségnek
A bőrbe bedörzsölt citromolaj pezsdítő, feszesítő, erősítő és bőrtisztító hatású. A kozmetikában elsősorban zsíros, szennyezett bőrre, pattanások kezelésére használják.
A bőr öregedését is lassítja. Fehérítő hatása miatt a fénytelen, foltos bőrt felüdíti.
Kúraszerűen, hosszabb ideig alkalmazva a szeplőket is eltünteti.
Ellenszere még a zsíros hajnak és bőrnek, sőt még a töredező körömnek is.
Párologtatásra: 5-8 csepp illóolajat az aromalámpa vízzel töltött részébevagy a párologtatóba cseppentünk.
Száraz inhaláció: tegyünk 1csepp illóolajat a papírzsebkendőre, majd az orrunktól 2-3 cm-ről az illatot lélegezzük be
Aromafürdőhöz: tegyen 1 kád vízhez legfeljebb 3 csepp, gyermekeknek legfeljebb 1 csepp, evőkanálnyi mézben, tejben vagy tejszínben elkevert illóolajat! A fürdő frissítő hatású.
Masszázshoz:
- kb. 2 evőkanálnyi napraforgó-, vagy mandulaolajhoz keverjünk 1 csepp illóolajat, és masszírozzuk a bőrbe!
A citromalapú masszázsolaj serkenti a nyirokfolyadék áramlását, erősíti és felfrissíti a vénákat, ezért különösen sportolóknak ajánljuk. Segítségével megelőzhető az izomláz.
- Nátha, megfázásos tünetek esetén: tegyél mogyorónyi valamilyen növényi olajba (olíva, napraforgó, sárgabarackmag, mandula, stb.) 1 csepp citrom illóolajat és 1 csepp teafa illóolajat, és kend be a mellkast, hátat, nyakat.
Szaunázáshoz: adjon 1-2 csepp citrom illóolajat a felöntő-kanál vizéhez, és öntse a forró kövekre!
Bőrápolásra, bedörzsölőnek:
- 1 evőkanál mandulaolajban keverj el 2 csepp citrom illóolajat, majd néhány cseppet masszírozz a bőrbe! A bőrbe bedörzsölt citromolaj pezsdítő, frissítő, puhító, erősítő és bőrtisztító hatású.
Gőzölés: zsíros bőr kezeléséhez: 2 liter forró vízhez adjon 3 csepp citrom illóolajat!
Hajápolásra, korpásodás ellen: 2 csepp citrom illóolajat a samponhoz keverve masszírozzon a fejbőrbe! Hajmosást követően alaposan öblítse le!
Figyelmeztetések:
légzőrendszeri allergiás megbetegedések, epilepszia, idegrendszeri probléma, magas vagy alacsony vérnyomás esetén fokozott figyelemmel és körültekintéssel járjon el.
- Furanokumarin tartalma miatt fototoxikus, UV sugárzás hatására barna foltokat okozhat a bőrön. Ha citromolajat használtunk bőrünkön, két órát várjunk, mielőtt közvetlen UV sugárzásnak tesszük ki a bőrfelületet! A citromolajat ne használjuk hosszú, átmelegítő fürdőbe, és óvjuk a melegtől!